Az esetmegbeszélő csoportos foglalkozások szakmai munkájáról

Az esetmegbeszélő csoportos foglalkozások célja volt, hogy a szakmai munkakörben dolgozók számára olyan elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtson, amelyek hozzájárulnak a program sikeres megvalósításához.

Minden témakör elméleti jellegű bevezetését követően, az arra vonatkozó gyakorlati tapasztalatokat vettük sorra:

  • szocializáció a születéstől kezdve - a lakásotthonokban élő gyermekek jelenleg tapasztalt viselkedése, milyen korábbi szocializációs hatásokat valószínűsít;
  • agresszió, mint ősi ösztön, agresszív megnyilvánulások a személyiség fejlődése során - agresszió a gyermekek között, a szülők és a nevelők között, a szülők és a gyerekek között, a nevelők között;
  • devianciák megjelenése droghasználat és a bűnözés - a serdülő személyiség fokozottan védtelen a kortárscsoportok, vagy egyéb antiszociális csoportok hatásaival szemben. (gyermekvédelmi szempontok megjelenítése);
  • szexualitás - korai szexuális élet megkezdése a szakellátásban élő gyermekek körében. Promiszkuózus életvezetés kialakulásának okai.

Egy-egy témakör feldolgozásának bevezetését csoportonként két ember vállalta magára. Olyan nevelők vállalták ezt a feladatot, akik az adott problémakörben a leginkább "érintetteknek" érezték magukat.

Ilyen módon, mindenki őszintén bevonódott, aktívan vett részt a beszélgetésekben. Sokszor visszajelezték, hogy tehetetlennek, kiszolgáltatottnak érzik magukat bizonyos nevelési helyzetekben.

A túlterhelődéssel és a kiégés megelőzésével szemben jó eszköz, ha a nevelők minél objektívabban tudják szemlélni az egyes nevelési helyzetek pszichológiai összefüggéseit.

Deákné Sulyok Gabriella, pszichológus

A Kádas György Általános Iskola és Szakiskola gyermekvédelmi egysége az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Megújulás Operatív Program támogatási rendszeréhez benyújtott Kisújszálláson gyermekvédelmi szakellátásban nevelkedő gyermekek társadalmi integrációjának elősegítése című, TÁMOP-5.2.5-08/1-2008-0115 jelű pályázatát a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Humán Erőforrás Program Irányító Hatósága 15.346.032,- Ft támogatásban részesítette.

TÁMOP-5.2.5-08/1-2008-0115 jelű pályázat weboldala
Honlapunkat 7472 alkalommal tekintették meg.